BIP
Mobilna Jednostka Dowodzenia Operacjami Powietrznymi
AKTUALNOŚCI
Córki i potomkowie płk. Ścibiora po 66 latach będą mogli zapalić znicz na mogile ojca,  Bohatera Narodowego!
08.10.2018
W dniu 04.10.2018 r. w Pałacu Prezydenckim zostały wręczone rodzinom kolejnych ofiar totalitaryzmu komunistycznego noty identyfikacyjne ich bliskich.

ZIDENTYFIKOWANO SZCZĄTKI PŁK. PIL. SZCZEPANA ŚCIBIORA - PATRONA MOBILNEJ JEDNOSTKI DOWODZENIA OPERACJAMI POWIETRZNYMI.

Dzięki temu, po wielu latach poszukiwań, będzie można godnie pochować 21 bohaterów antykomunistycznego podziemia. Wśród odnalezionych m.in. nasz patron płk pil. Szczepan Ścibior: lotnik wielkopolski służący m. in. w latach 1927 - 37 w 3 Pułku Lotniczym na Ławicy w Poznaniu, dowódca eskadry B sformowanego w Wielkiej Brytanii 305. Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. J. Piłsudskiego oraz powojenny komendant "Szkoły Orląt"- Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, kawaler orderu Virtuti Militari oraz trzykrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

Wrócili z zesłania, na które próbowali ich zepchnąć komuniści, z zesłania donikąd; wrócili z doliny nicości, w której próbowano ich na zawsze umieścić, w dołach bezimiennych, gdzieś pod chodnikami, gdzieś pod grobami zasłużonych budowniczych Polski Ludowej – mówił Prezydent podczas uroczystości. I dodał: – Próbowano zabić pamięć o nich po to, by jak sądzę Polska nigdy nie była Polską w tym najlepszym i najbardziej cennym dla nas tego słowa znaczeniu.

Prezydent podkreślił, że dzisiejsza uroczystość to zasługa prac Instytutu Pamięci Narodowej, jego wiceprezesa Krzysztofa Szwagrzyka oraz współpracowników i wolontariuszy. Zaznaczył, że to nie ofiary odzyskują dzisiaj godność. To Polska odzyskuje godność przez to, że oddaje im honor, który od zawsze im się należał. Od czasów, kiedy jeszcze żyli, walczyli, poprzez wszystkie te lata, kiedy spoczywali w mroku mówił.(...)

Budowanie dumy narodowej, kształcenie nowych pokoleń, wychowywanie młodych, przekazywanie prawdy o tym, jaka powinna być Polska, jakie jest jej miejsce, kto jest jej przyjacielem a kto wrogiem, kto patriotą a kto zdrajcą to jest nasze wielkie zadanie, które nam zostawili, i które musi być kontynuowane podkreślił Prezydent i dodał: Myślę, że tam, gdzie kiedyś się z nimi spotkamy, oni nas z tego rozliczą, na ile byliśmy ich godnymi następcami.

Wieczna cześć ich pamięci, bo polegli za wolną Polskę, zostawiając nam swoje zadanie zakończył Prezydent.

Po uroczystości część rodzin udała się na tzw. Łączkę na warszawskich Powązkach, by pomodlić się w intencji bliskich. W całym kraju przygotowywane będą pochówki zidentyfikowanych bohaterów.

żródło(Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej http://www.prezydent.pl/), zdjęcia archiwum prywatne (Michal Sopyllo)

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych